U19B

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns

ROUND 1 – St. Albert & Sherwood Park – March 2-4, 2018
ROUND 2 – Beaumont – March 9-11, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 3) on Monday February 26, 2018
The following teams have committed to attend and will compete for 3 Provincial Spots:

AssnName TeamName
RA-Z4 – Lacombe Ringette Edge
RA-Z5 – Beaumont Ringette Rush
RA-Z5 – Fort Saskatchewan Ringette Ice
RA-Z5 – Spruce Grove Ringette Slash
RA-Z6 – Edmonton Ringette (EFCLRA)
RA-Z7 – Fort McMurray Ringette

POOL A:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
256 2-Mar U19B NORTH STA – Mark Messier 19:15 20:30 A Beaumont Rush 6 Spruce Grove Slash 5
258 4-Mar U19B NORTH STA – Troy Murray 11:15 12:30 A Spruce Grove Slash 9 Edmonton 2
260 4-Mar U19B NORTH STA – Go Auto 18:45 20:00 A Edmonton 0 Beaumont Rush 7

1st Place in Pool A will advance to Provincials, 2nd and 3rd Place in Pool A will advance to Round 2

POOL B:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
257 2-Mar U19B NORTH STA – Go Auto 18:30 19:45 B Fort McMurray 11 Fort Saskatchewan Ice 4
259 3-Mar U19B NORTH SPK – MLNM-CH 14:45 16:00 B Lacombe Edge 4 Fort McMurray 7
261 4-Mar U19B NORTH SPK – MLNM-CH 11:45 13:00 B Fort Saskatchewan Ice 2 Lacombe Edge 9

1st Place in Pool B will advance to Provincials, 2nd and 3rd Place in Pool B will advance to Round 2

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
262
*rescheduled
12-Mar U19B NORTH SGV – TriLeisure North 19:15 20:30 A Spruce Grove Slash 10 Edmonton 4
263 10-Mar U19B NORTH BMT – Ken Nichol Arena 2 12:45 14:00 A Lacombe Edge 8 Fort Saskatchewan Ice 1
264 10-Mar U19B NORTH BMT – Ken Nichol Arena 2 17:30 18:45 A Fort Saskatchwan Ice 0 Spruce Grove Slash 7
265 10-Mar U19B NORTH BMT – Ken Nichol Arena 2 19:00 20:15 A Edmonton 4 Lacombe Edge 10
266 11-Mar U19B NORTH BMT – Ken Nichol Arena 2 17:15 18:30 A Lacombe Edge 1 Spruce Grove Slash 8
267 11-Mar U19B NORTH BMT – Ken Nichol Arena 2 18:45 20:00 A Fort Saskatchewan Ice 4 Edmonton 5

1st Place in Round 2 will advance to Provincials

Pool A Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Beaumont Rush
2nd (advance to Round 2) – Spruce Grove Slash
3rd (advance to Round 2) – Edmonton

Pool B Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Fort McMurray
2nd (advance to Round 2) – Lacombe Edge
3rd (advance to Round 2) – Fort Saskatchewan Ice

Round 2:
1st (advance to Provincials) – Spruce Grove Slash
2nd – Lacombe Edge
3rd – Edmonton
4th – Fort Saskatchewan Ice


South Playdowns

ROUND 1: Calgary – March 3-4, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (1 pool of 3, 1 pool of 4) on Updated: Wednesday February 14
The following teams have committed to attend and will compete for 4 Provincial Spots:

AssnName TeamName
RA-Z1 – Lethbridge Ringette Wild
RA-Z2 – Cochrane Ringette AC Thunder
RA-Z2 – Strathmore Minor Ringette Association Ice
RA-Z3 – Bowview Ringette Nova
RA-Z3 – Northwest Ringette Inferno
RA-Z3 – Northwest Ringette Vex
RA-Z3 – South Calgary Ringette Surge

POOL A:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
269 3-Mar U19B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 10:45 12:00 A Lethbridge Wild 5 Strathmore Ice 3
274 3-Mar U19B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 16:25 17:40 A Northwest Inferno (NW2) 0 Lethbridge Wild 7
277 4-Mar U19B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 10:35 11:50 A Strathmore Ice 8 Northwest Inferno (NW2) 4

1st & 2nd in Pool A will advance to Provincials

POOL B:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
270 3-Mar U19B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 12:10 13:25 B South Calgary Surge 4 Northwest Vex (NW1) 2
271 3-Mar U19B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 13:35 14:50 B Cochrane AC Thunder 8 Bowview Nova 2
273 3-Mar U19B SOUTH CGY – Shoulice 19:00 20:15 B Northwest Vex (NW1) 3 Bowview Nova 5
275 3-Mar U19B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 19:25 20:40 B South Calgary Surge 9 Cochrane AC Thunder 4
278 4-Mar U19B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 12:00 13:15 B Bowview Nova 0 South Calgary Surge 6
279 4-Mar U19B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 13:25 14:40 B Cochrane AC Thunder 4 Northwest Vex (NW1) 0

1st & 2nd in Pool B will advance to Provincials

NO ROUND 2

Pool A Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Lethbridge Wild
2nd (advance to Provincials) –Strathmore Ice
3rd –Northwest Inferno

Pool B Final Standings:
1st (advance to Provincials) – South Calgary Surge
2nd (advance to Provincials) – Cochrane AC Thunder
3rd – Northwest Vex
Host – Bowview Nova

U19B Provincial Website

U19B Provincial Scores

Dates: March 23-25, 2018
Location: Bowview – Norma Bush, Father David Bauer & Max Bell Arena

Father David Bauer/Norma Bush Arenas

2424 University Dr. NW Calgary, AB T2N1N4

 

Max Bell Arena

1001 Barlow Trail SE Calgary, AB T2E6S2

 

Hosted by Bow View Ringette

HOST HOTEL INFORMATION

We are pleased to offer 2 options for Host Hotels. See attached maps for proximity to arenas and banquet hall (located at one of the host hotels).  The competition will be held at Father David Bauer and Max Bell Arenas, and the banquet will be held on Friday Mar 23 at 7pm at the Deerfoot Inn and Casino.

To book rooms, please find the following contact information:

Deerfoot Inn and Casino

1000-11500 35 St SE, Calgary, AB

403-236-7529 (contact hotel directly)

Group Booking Code  GMSBVR03

Booking date cutoff Friday Mar 9, 72 hour cancellation policy

Preferred group rate of $139/night.  Includes full hot breakfast per person, per room.

 

Delta Calgary South

135 Southland Dr SE, Calgary AB T2J 5X5

Team representative to contact Maria Powell, Senior Sales Manager to request a block of rooms for your team at 403-225-8622 or by email at mpowell@deltacalgarysouth.com .

A reservation link will be sent to the group contact to share with your team for on-line reservations.

Booking date cutoff Thursday Mar 8, 2018.  48 hour cancellation policy.

Preferred group rate of $139/night.  Includes Signature Breakfast Buffet.

 

 

Arenas

Father David Bauer/Norma Bush Arenas

2424 University Dr. NW Calgary, AB T2N1N4

 

Max Bell Arena

1001 Barlow Trail SE Calgary, AB T2E6S2

 

2018 U19B Provincial Standings

Gold – Beaumont Rush
Silver – Cochrane AC Thunder
Bronze – Fort McMurray Fusion
4th – Spruce Grove Slash
5th – Lethbridge Wild
6th – South Calgary Surge
7th – Strathmore Ice
8th – Bowview Nova