U16A

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns

ROUND 1 – St. Albert – February 9-11, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 3) on Monday February 5, 2018
*where possible travelling teams will be slotted January 30, 2018
The following teams have committed to attend and will compete for 4 Provincial Spots:

AssnName TeamName
RA-Z4 – Red Deer Ringette Rush
RA-Z5 – Hinton Ringette Association Fury
RA-Z5 – Sherwood Park Ringette Wildcats
RA-Z5 – Spruce Grove Ringette
RA-Z5 – St Albert Ringette Delta
RA-Z6 – Edmonton Ringette (EFCLRA)

POOL A:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
16 9-Feb U16A NORTH STA – Mark Messier 19:15 20:30 A A1 A2
18 10-Feb U16A NORTH STA – Mark Messier 11:30 12:45 A A2 A3
20 11-Feb U16A NORTH STA – Troy Murray 14:15 15:30 A A1 A3

1st & 2nd Place in Pool A will advance to Provincials

POOL B:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
17 10-Feb U16A NORTH STA – Go Auto 11:00 12:15 B B1 B2
19 11-Feb U16A NORTH STA – Troy Murray 12:45 14:00 B B2 B3
21 11-Feb U16A NORTH STA – Go Auto 17:15 18:30 B B1 B3

1st & 2nd Place in Pool B will advance to Provincials

NO ROUND 2

Pool A Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Provincials) –
3rd –

Pool B Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Provincials) –
3rd –

 


South Playdowns

ROUND 1 – Calgary – February 10-11, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 4) on Friday February 2, 2018
The following teams have committed to attend and will compete for 4 Provincial Spots:

AssnName TeamName
RA-Z1 – Medicine Hat Ringette Mission
RA-Z2 – Cochrane Ringette Rockies
RA-Z2 – Strathmore Ringette Ice
RA-Z3 – Bowview Ringette Rage
RA-Z3 – Bowview Ringette Royals
RA-Z3 – Northwest Ringette Force
RA-Z3 – Northwest Ringette X
RA-Z3 – South Calgary Ringette Blues

POOL A:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
22 10-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 2 9:00 10:15 A A1 A2
23 10-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 1 9:10 10:25 A A3 A4
26 10-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 2 16:05 17:20 A A1 A3
27 10-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 1 16:15 17:30 A A2 A4
30 11-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 2 9:10 10:25 A A1 A4
31 11-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 2 10:35 11:50 A A2 A3

1st & 2nd Place in Pool A will advance to Provincials

POOL B:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
24 10-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 2 10:25 11:40 B B1 B2
25 10-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 1 10:35 11:50 B B3 B4
28 10-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 2 17:30 18:45 B B1 B3
29 10-Feb U16A SOUTH CGY – Great Plains Rink 1 17:40 18:55 B B2 B4
32 11-Feb U16A SOUTH CGY – Rose Kohn 11:00 12:15 B B1 B4
33 11-Feb U16A SOUTH CGY – SLC (J.Kryczka) 13:00 14:15 B B2 B3

1st & 2nd Place in Pool B will advance to Provincials

NO ROUND 2

Pool A Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Provincials) –
3rd –
4th –

Pool B Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Provincials) –
3rd –
4th –

Dates: March 2-4, 2018
Location: Leduc – Leduc Recreation Centre

 

2017 U16A Provincial Standings

GOLD – Spruce Grove Wrath
SILVER – Cochrane Rockies
BRONZE – Bowview Xcel
4th – Northwest Apex
5th – Strathmore Ice
6th – Hinton Fury
7th – Leduc Jaguars
8th – Medicine Hat Momento