U14B

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns

ROUND 1 – Pembina, Red Deer & Leduc – February 24-25, 2018
ROUND 2 – St. Albert – March 3-4, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 3, 1 pool of 4) on Monday February 19, 2018
*if rankings are set prior, teams will be placed February 12 where possible
The following teams have committed to attend and will compete for 4 Provincial Spots:

AssnName TeamName
RA-Z4 – Lacombe Ringette Edge
RA-Z4 – Red Deer Ringette Rush
RA-Z5 – Beaumont Ringette Rush
RA-Z5 – Leduc (Jaguars) Ringette Jaguars
RA-Z5 – Pembina Ringette Association Vipers
RA-Z5 – Sherwood Park Ringette Sabotage
RA-Z5 – Spruce Grove Ringette Association Rogue
RA-Z5 – Spruce Grove Ringette Association Storm
RA-Z5 – St. Albert Ringette Thunder
RA-Z6 – Edmonton Ringette (EFCLRA) Velocity

POOL A:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
211 24-Feb U14B NORTH PEM – Thorhild Arena 11:30 12:30 A Pembina Vipers Sherwood Park Sabotage
212 24-Feb U14B NORTH PEM – Thorhild Arena 12:45 13:45 A St. Albert Thunder Beaumont Rush
215 24-Feb U14B NORTH PEM – Thorhild Arena 17:45 18:45 A Beaumont Rush Sherwood Park Sabotage
216 24-Feb U14B NORTH PEM – Thorhild Arena 19:00 20:00 A St. Albert Thunder Pembina Vipers
219 25-Feb U14B NORTH PEM – Thorhild Arena 12:45 13:45 A Sherwood Park Sabotage St. Albert Thunder
220 25-Feb U14B NORTH PEM – Thorhild Arena 14:00 15:00 A Beaumont Rush Pembina Vipers

1st Place in Pool A advance to Provincials, 2nd Place in Pool A advance to Round 2

POOL B:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
213 24-Feb U14B NORTH RDR – KINB 15:30 16:45 B Red Deer Rush Lacombe Edge
217 25-Feb U14B NORTH RDR – Kinex 11:00 12:00 B Spruce Grove Rogue (B1) Red Deer Rush
221 25-Feb U14B NORTH RDR – DAWE 18:30 19:30 B Lacombe Edge Spruce Grove Rogue (B1)

1st Place in Pool B advance to Provincials, 2nd Place in Pool B advance to Round 2

POOL C:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
214 24-Feb U14B NORTH LED – Robinson Arena 12:15 13:30 C Spruce Grove Storm (B2) Leduc Jaguars
218 25-Feb U14B NORTH LED – Robinson Arena 10:00 11:00 C Leduc Jaguars Edmonton Velocity
222 25-Feb U14B NORTH LED – Kens Arena 16:45 18:00 C Edmonton Velocity Spruce Grove Storm (B2)

1st Place in Pool C advance to Provincials, 2nd Place in Pool C advance to Round 2

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
223 3-Mar U14B NORTH STA – Mark Messier 13:00 14:15 A
224 4-Mar U14B NORTH STA – Troy Murray 10:00 11:00 A
225 4-Mar U14B NORTH STA – Go Auto 16:00 17:00 A

1st Place in Round 2 advance to Provincials

Pool A Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Round 2) –
3rd –
4th –

Pool B Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Round 2) –
3rd –

Pool C Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Round 2) –
3rd –

Round 2:
1st (advance to Provincials) –
2nd –
3rd –


South Playdowns

ROUND 1 – Calgary, Cochrane/Strathmore & Medicine Hat – February 24-25, 2018
ROUND 2 – Hussar – March 3-4, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (4 pools of 4) on Tuesday February 13, 2018
The following teams have committed to attend and will compete for 7 Provincial Spots:

AssnName TeamName
RA-Z1 – Lethbridge Ringette Hericanes
RA-Z1 – Medicine Hat Ringette Impact
RA-Z1 – Medicine Hat Ringette Rogue
RA-Z2 – Cochrane Ringette Rockies
RA-Z2 – Hussar Ringette Association Fireworks
RA-Z2 – Indus Ringette Association Lightning
RA-Z2 – Strathmore Minor Ringette Ice
RA-Z3 – Bowview Ringette Blackout
RA-Z3 – Bowview Ringette Inferno
RA-Z3 – Bowview Ringette Renegades
RA-Z3 – Bowview Ringette Velocity
RA-Z3 – Northwest Ringette Aftershock
RA-Z3 – Northwest Ringette NRG
RA-Z3 – Northwest Ringette Outlaws
RA-Z3 – South Calgary Ringette Warriors
RA-Z3 – South Calgary Ringette Nightmare

POOL A:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
226 24-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 9:00 10:00 A South Calgary Warriors (SC1) Bowview Inferno (BV4)
227 24-Feb U14B SOUTH CGY – RockyRidge YMCA 8:30 9:45 A Northwest Outlaws (NW2) Northwest NRG (NW1)
234 24-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 12:55 13:55 A Northwest NRG (NW1) Bowview Inferno (BV4)
235 24-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 14:05 15:20 A Northwest Outlaws (NW2) South Calgary Warriors (SC1)
242 25-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 10:20 11:20 A Bowview Inferno (BV4) Northwest Outlaws (NW2)
243 25-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 10:30 11:30 A South Calgary Warriors (SC1) Northwest NRG (NW1)

1st Place in Pool A advance to Provincials, 2nd Place in Pool A advance to Round 2

POOL B:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
228 24-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 10:35 11:35 B Indus Lightning South Calgary Nightmares (SC2)
229 24-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 10:10 11:10 B Bowview Renegades (BV2) Cochrane Rockies
236 24-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 15:30 16:30 B South Calgary Nightmares (SC2) Cochrane Rockies
237 24-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 19:00 20:00 B Indus Lightning Bowview Renegades (BV2)
244 25-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains 2 11:30 12:30 B Cochrane Rockies Indus Lightning
245 25-Feb U14B SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 11:40 12:40 B Bowview Renegades (BV2) South Calgary Nightmares (SC2)

1st Place in Pool B advance to Provincials, 2nd Place in Pool B advance to Round 2

POOL C:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
230 24-Feb U14B SOUTH COC – SLSFSC – Totem 2 8:00 9:15 C Northwest Aftershock (NW3) Bowview Velocity (BV1)
231 24-Feb U14B SOUTH COC – SLSFSC – Totem 3 10:15 11:30 C Strathmore Ice Lethbridge Hericanes
238 24-Feb U14B SOUTH STR – Strathmore Arena 16:30 17:30 C Strathmore Ice Northwest Aftershock (NW3)
239 24-Feb U14B SOUTH STR – Strathmore Arena 17:45 19:00 C Lethbridge Hericanes Bowview Velocity (BV1)
246 25-Feb U14B SOUTH STR – Strathmore Arena 18:15 19:15 C Lethbridge Hericanes Northwest Aftershock (NW3)
247 25-Feb U14B SOUTH STR – Strathmore Arena 19:30 20:30 C Bowview Velocity (BV1) Strathmore Ice

1st Place in Pool C advance to Provincials, 2nd Place in Pool C advance to Round 2

POOL D:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
232 24-Feb U14B SOUTH MHT – Kin 2 11:30 12:45 D Medicine Hat Impact (MH2) Bowview Blackout (BV3)
233 24-Feb U14B SOUTH MHT – Kin 2 13:00 14:15 D Medicine Hat Rogue (MH1) Hussar Fireworks
240 25-Feb U14B SOUTH MHT – Kin 1 8:15 9:15 D Bowview Blackout (BV3) Medicine Hat Rogue (MH1)
241 25-Feb U14B SOUTH MHT – Kin 1 9:30 10:30 D Hussar Fireworks Medicine Hat Impact (MH2)
248 25-Feb U14B SOUTH MHT – Kin 2 13:30 14:30 D Hussar Fireworks Bowview Blackout (BV3)
249 25-Feb U14B SOUTH MHT – MRC 16:00 17:15 D Medicine Hat Rogue (MH1) Medicine Hat Impact (MH2)

1st Place in Pool D advance to Provincials, 2nd Place in Pool D advance to Round 2

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
250 3-Mar U14B SOUTH HUS – Hussar Arena 10:15 11:30
251 3-Mar U14B SOUTH HUS – Hussar Arena 11:45 13:00
252 3-Mar U14B SOUTH HUS – Hussar Arena 16:15 17:30
253 4-Mar U14B SOUTH HUS – Hussar Arena 10:15 11:30
254 4-Mar U14B SOUTH HUS – Hussar Arena 14:45 16:00
255 4-Mar U14B SOUTH HUS – Hussar Arena 16:15 17:30

1st, 2nd & 3rd Place in Round 2 advance to Provincials

Pool A Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Round 2) –
3rd –
4th –

Pool B Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Round 2) –
3rd –
4th –

Pool C Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Round 2) –
3rd –
4th –

Pool D Final Standings:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Round 2) –
3rd –
4th –

Round 2:
1st (advance to Provincials) –
2nd (advance to Provincials) –
3rd (advance to Provincials) –
4th –

Dates: March 16-18, 2018
Location: Sherwood Park

 

Just Mention “Ringette Provincials”
Tournament organizers have secured great hotel rates for Provincials participants.  We have the best of the best in our ringette players; why not stay in the best of the best Sherwood Park Hotels.

We have locked in some great rates for you and your teams, they are competitive and better than internet pricing.  Also, these hotels are supporting the Ringette sport and Provincials tournament so let’s send a little business back at them.

Thanks for your support!

Clarion Inn Sherwood Park & Conference Centre – Attached to Millennium Place & Includes Breakfast
2100 Premier Way, Sherwood Park, AB, T8H 2G4
Phone: 780-464-4900
Four Points by Sheraton Sherwood Park – Close to Millennium Place & one of the newest hotels
1005 Provincial Ave, Sherwood Park AB T8H 0Y7
Phone: 780-705-3552
Best Western Plus Sherwood Park Inn & Suites – Close to Millennium Place & has a pool
300 Lakeland Drive, Sherwood Park, AB, T8H 0N6
Phone: 780-416-7800
Park Centre & Hotel – Close to GARC & Sherwood Park Mall
2016 Sherwood Drive| Sherwood Park | Alberta T8A 3X3
Phone: 780-467-1234
Holiday Inn Express – Close to Millennium Place & Restaurants
11 Portage Lane, Sherwood Park, AB, T8H 2R7 Phone: 780-417-3388

Call Ryan Heinish @ 780-887-4328 if you have any issues.

2017 U14B Provincial Standings

Gold – Lacombe Edge
Silver – Fort McMurray Attack
Bronze – Fort Saskatchewan Ice
4th – Leduc LA Nissan Jaguars
5th – South Calgary Thunder
6th – Pembina Rock
7th – Medicine Hat Blaze
8th – Medicine Hat Vortex
9th – St. Albert Rush
10th – Bowview Strive
11th – Bowview Shock
12th – Northwest Ambush