U14A

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns

ROUND 1 – Beaumont, Sherwood Park & Leduc – February 16-18, 2018
ROUND 1 (moved due to AWG Conflicts) – Sherwood Park – February 24-25, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 3, 1 pool of 4) on Monday February 12, 2018
The following teams have committed to attend and will compete for 6 Provincial Spots:

AssnName TeamName
RA-Z4 – Red Deer Ringette Rush
RA-Z5 – Beaumont Ringette Rush
RA-Z5 – Hinton Ringette Association Kryptonite
RA-Z5 – Leduc (Jaguars) Ringette Jaguars
RA-Z5 – Sherwood Park Ringette Snipers
RA-Z5 – Sherwood Park Ringette Elite
RA-Z5 – Spruce Grove Ringette Association Fusion
RA-Z6 – St. Albert Ringette Incendio
RA-Z5 – Fort Saskatchewan Ringette Ice
RA-Z6 – Fort McMurray Ringette Attack

 POOL A:

Game # Date Region Round Location Time Start Time end Duration Pool Home Score Away Score
88 16-Feb NORTH 1 BMT – Ken Nichol Arena 2 17:15 18:15 1:00 A Beaumont Rush 4 St. Albert Incendio 3
89 17-Feb NORTH 1 BMT – Ken Nichol Arena 2 14:30 15:30 1:00 A Leduc Jaguars 6 Hinton Kryptonite 3
92 17-Feb NORTH 1 BMT – Ken Nichol Arena 2 18:30 19:30 1:00 A Hinton Kryptonite 2 St. Albert Incendio 2
93 17-Feb NORTH 1 BMT – Ken Nichol Arena 2 19:45 20:45 1:00 A Leduc Jaguars 3 Beaumont Rush 0
96 18-Feb NORTH 1 BMT – Ken Nichol Arena 2 17:15 18:15 1:00 A Hinton Kryptonite 6 Beaumont Rush 1
97 18-Feb NORTH 1 BMT – Ken Nichol Arena 2 18:30 19:30 1:00 A St. Albert Incendio 3 Leduc Jaguars 8

1st & 2nd Place in Pool A advance to Provincials

POOL B:

Game # Date Region Round Location Time Start Time end Duration Pool Home Score Away Score
90 17-Feb NORTH 1 SPK – GARC 17:00 18:00 1:00 B Sherwood Park Snipers (A2) 6 Sherwood Park Elite (A1) 5
94 18-Feb NORTH 1 SPK – GARC 9:15 10:15 1:00 B Spruce Grove Fusion 3 Sherwood Park Snipers (A2) 5
98 18-Feb NORTH 1 SPK – MOYR 19:45 20:45 1:00 B Sherwood Park Elite (A1) 7 Spruce Grove Fusion 4

1st & 2nd Place in Pool B advance to Provincials

POOL C: PLEASE NOTE: RAB is looking at changing the game times for Sunday February 25 to accommodate travel

Game # Date Region Round Location Time Start Time end Duration Pool Home Score Away Score
91 24-Feb NORTH 2 SPK – GARC 17:00 18:00 1:00 C Fort McMurray Attack 7 Fort Saskatchewan Ice 7
95 25-Feb NORTH 2 SPK – GARC 10:45 12:00 1:00 C Red Deer Rush 12 Fort McMurray Attack 10
99 25-Feb NORTH 2 SPK – MLNM-CH 14:45 15:45 1:00 C Fort Saskatchewan Ice 6 Red Deer Rush 5

1st & 2nd Place in Pool C advance to Provincials

NO ROUND 2

Pool A Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Leduc Jaguars
2nd (advance to Provincials) – Hinton Kryptonite
3rd – Beaumont Rush
4th – St. Albert Incendio

Pool B Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Sherwood Park Snipers
2nd (advance to Provincials) – Sherwood Park Elite
3rd – Spruce Grove Fusion

Pool C Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Fort Saskatchewan Ice
2nd (advance to Provincials) – Red Deer Rush
3rd – Fort McMurray Attack


South Playdowns

ROUND 1 – Calgary – February 16-18, 2018
ROUND 2 – Rockyford – February 24-25, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (1 pool of 4, 2 pools of 3) on Tuesday February 6, 2018
The following teams have committed to attend and will compete for 5 Provincial Spots:

AssnName TeamName
RA-Z1 – Medicine Hat Ringette Tropics
RA-Z2 – Airdrie Ringette Association Sting Blue
RA-Z2 – Airdrie Ringette Association Sting Yellow
RA-Z2 – Cochrane Ringette Rockies
RA-Z2 – Bowview Ringette AC/DC
RA-Z3 – Bowview Ringette Edge
RA-Z3 – Bowview Ringette Riot
RA-Z3 – Northwest Ringette Summit
RA-Z3 – Northwest Ringette Titanium
RA-Z3 – South Calgary Ringette Nitro

POOL A:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
100 16-Feb U14A SOUTH CGY – Village Square1 17:30 18:30 A Bowview Riot (BV1) 7 Airdrie Sting Yellow 2
101 16-Feb U14A SOUTH CGY – Village Square1 18:45 20:00 A Medicine Hat Tropics 2 Cochrane Rockies 4
104 17-Feb U14A SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 11:50 12:50 A Cochrane Rockies 5 Bowview Riot (BV1) 5
105 17-Feb U14A SOUTH CGY – COP-Arena B 13:00 14:15 A Airdrie Sting Yellow 3 Medicine Hat Tropics 8
108 17-Feb U14A SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 17:40 18:40 A Bowview Riot (BV1) 3 Medicine Hat Tropics 7
283 17-Feb U14A SOUTH CGY – COP-Arena D 18:00 19:00 A Cochrane Rockies 6 Airdrie Sting Yellow 2

1st Place in Pool A advances to Provincials, 2nd Place in Pool A advance to Round 2

POOL B:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
102 17-Feb U14A SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 9:30 10:30 B Northwest Titanium (NW1) 7 South Calgary Nitro 2
106 17-Feb U14A SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 15:20 16:20 B South Calgary Nitro 2 Bowview AC/DC (BV3) 4
284 18-Feb U14A SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 8:50 9:50 B Bowview AC/DC (BV3) 8 Northwest Titanium (NW1) 2

1st Place in Pool B advances to Provincials, 2nd Place in Pool B advance to Round 2

POOL C:

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Pool Home Score Away Score
103 17-Feb U14A SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 10:40 11:40 C Northwest Summit (NW2) 9 Airdrie Sting Blue 5
107 17-Feb U14A SOUTH CGY – Great Plains- Rink 2 16:30 17:30 C Airdrie Sting Blue 4 Bowview Edge (BV2) 7
285 18-Feb U14A SOUTH CGY – Great Plains- Rink 1 10:00 11:00 C Bowview Edge (BV2) 1 Northwest Summit (NW2) 3

1st Place in Pool C advances to Provincials, 2nd Place in Pool C advance to Round 2

Game # Date Division Region Location Time Start Time end Home Score Away Score
109 24-Feb U14A SOUTH RFD – Rockyford Arena 14:00 15:00 A Bowview Edge 5 Northwest Titanium 5
110 25-Feb U14A SOUTH RFD – Rockyford Arena 11:15 12:15 A Northwest Titanium 10 Bowview Riot 3
111 25-Feb U14A SOUTH RFD – Rockyford Arena 16:00 17:00 A Bowview Riot 1 Bowview Edge 6

1st & 2nd Place in Round 2 advance to Provincials

Pool A Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Cochrane Rockies
2nd (advance to Round 2) – Bowview Riot
3rd – Airdrie Sting Yellow
Host – Medicine Hat Tropics

Pool B Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Bowview AC/DC
2nd (advance to Round 2) – Northwest Titanium
3rd – South Calgary Nitro

Pool C Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Northwest Summit
2nd (advance to Round 2) – Bowview Edge
3rd – Airdrie Sting Blue

Round 2 Final Standings:
1st (advance to Provincials) – Northwest Titanium
2nd (advance to Provincials) – Bowview Edge
3rd – Bowview Riot

Dates: March 9-11, 2018
Location: Medicine Hat

Tournament information, schedule and scores will be posted on the Provincial host’s website:  https://u14aprovincials2018.weebly.com/

Tournament information, schedule and scores will be posted on the Provincial host’s website:  https://u14aprovincials2018.weebly.com/

2018 U14A Provincial Results

GOLD – Medicine Hat Tropics
SILVER – Bowview Edge
BRONZE – Fort Saskatchewan Ice
4th – Sherwood Park Snipers
5th – Leduc Jaguars
6th – Northwest Summit
7th – Hinton Kryptonite
8th – Bowview AC/DC
9th – Cochrane Rockies
10th – Northwest Titanium
11th – Sherwood Park Elite
12th – Red Deer Rush